Přítelkyně.cz - úvodní strana
Diety
Beauty
Cvičení
Fashion
Miminka a děti
Těhotenství
Zdraví
Bylinky
Mazlíčci
Pěstujeme
Recepty sladké
Recepty slané
Bydlení a interiér
Cestování
Kreativní okénko
Vánoční recepty
Finance
Promi-news
Ze společnosti
Horoskopy
Na slovíčko
Svatba
Vztahy a Erotika
Kamasutra polohy
Kurzovní lístek
Biorytmy
Čínský horoskop
Magie
Počítadlo života
Fóra a diskuze
Venive.cz
 

    SUPER NABÍDKY

    V jaké poloze s partnerem spíte?

    Zábava

    Články

  

Betlémské světlo
spoluprace

Betlémské světlo

Plamen svíčky osvětloval celou místnost a já zase věděla, že právě tento vánoční zvyk přináší to poslední, co chybělo vánoční atmosféře, do naší rodiny. Stejně jako vloni i letos do všech domovů v Česku před Vánoci míří Betlémské světlo. To, že se jedná o novodobou vánoční tradici ví dnes už každý. Světlo, které se každoročně zapálí v Betlémě a pak putuje do všech domácností napříč Evropou se znovu dostává i k nám.


Doma ho každoročně mají nejen mladí a staří ale i celé rodiny s dětmi. Symbol Vánoc nemůže chybět u žádné štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, ani když s dětmi zapalujete svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po tak dlouhé cestě, znamená zapojit se do obrovského řetězu a být při tom! Být při tom, co spojuje před Vánoci statisíce lidí…

Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista – Betlémě – k nám letos dorazí již podevatenácté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Tak byla založena novodobá vánoční tradice, která letos slaví své dvaadvacáté výročí. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou skautů poprvé putuje v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.
Betlémské světlo k nám tradičně poputuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předají o třetím adventu 13. prosince delegacím z celé Evropy. Za Česko převezmou plamen ve Vídni skauti z Brna. V sobotu 20. prosince se pak začne rozvážet do všech koutů republiky. Vyzvednout si ho může každý: skauti světlo nerozvážejí totiž jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů. Těšit se můžete i na různé doprovodné akce, jako jsou koncerty, nebo dílničky pro děti. Všechna místa, kam si pro Betlémské světlo můžete dojít, najdete na www.betlemske-svetlo.cz
Co když světlo ve vašem městě není? I tak se můžete zapojit! Stačí když pak na internetu napíšete, kam jste světlo umístili. Pomůžete tak rozšířit obrovský řetěz Betlémského světla a umožníte tak i vašim sousedům a známým aby i oni mohli mít doma symbol Vánoc.


TIP Chcete mít doma Betlémské světlo?
Stačí si přijít 20. prosince na jedno ze stovek míst v celé České republice. Skauti světlo rozváží nejen vlaky, ale můžete ho najít třeba i v kostelech, nebo různých veřejných institucích. Všechna místa, kde si můžete světlo vyzvednout najdete
na www.betlemske-svetlo.cz 

TIP Jak bezpečně odnést Betlémské světlo až domů?
Nejideálnějším způsobem je obyčejná petrolejka, ale dobře poslouží například i zavařovací sklenice se svíčkou. Nezapomeňte na několik špejlí, abyste si světlo mohli připálit.

TIP Jak mít bezpečně uložené Betlémské světlo, aby nám doma nezhaslo, ještě před štědrým dnem?
Jednoduchým návodem je zapálit například plamínek v karmě přineseným Betlémským světlem. Máte tak jistotu, že vám třeba nedojde olej v lampě, nebo nedohoří svíčka. Ideálně jako „záložní zdroj světla“.

TIP Pouštíte s dětmi lodičky?
Přineste si domů Betlémské světlo a zapalte jimi svíčku ve skořápce, která vyplouvá na svou cestu. Děti si pak mnohem lépe představí, co znamená, když jim svíčka po takovém dlouhém putování napříč Evropou zhasne.

Jan Žáček


 

   

    Související odkazy

    MožnostiTIP: Dámské spodní prádlo Luxusní spodní prádlo I Vánoce - 2016 - tipy na vánoční dárky I Svatební spodní prádlo I Zbytky látek na patchwork

Přítelkyně.cz časopis pro ženy 2004 - 2016, ISSN 1214-7133 - Všechna práva vyhrazena

 
O násKuchařka | Poradny | Kamasutra-sexuální polohy |  Miminko | Vánoce 2016 - recepty | Venive.cz | Zbytky látek